Історія співпраці
Політичні відносини
Характеризуються відсутністю проблем і регулярним діалогом на різних рівнях. Швейцарія не визнає спробу анексії Криму Росією, засуджує російську агресію на Сході України та докладає зусилля зі сприяння мирному врегулюванню, передусім в рамках ОБСЄ.
Серед останніх контактів високого рівня – офіційний візит Президента України до Швейцарії 14-15 травня 2009 р., візит Президента Швейцарії, керівника ФДЗС - Діючого голови ОБСЄ Д. Буркхальтера 14 квітня 2014 р. до Києва і його участь у церемонії інавгурації Президента П.О. Порошенка 7 червня 2014 р.; у червні 2005 р. і 2017 р. відбулися візити глав ФДЗС Швейцарії в Україну, останній візит міністра закордонних справ України до Швейцарії мав місце у грудні 2009 р.; у листопаді 2009 р. і липні 2013 р. пройшли візити голів Ради Кантонів Швейцарії, а у вересні 2016 р. – Голови Національної Ради Швейцарії в Україну, у червні 2011 р. – візит Голови Верховної Ради України до Швейцарії. У 2016, 2017, 2018 і 2019 рр. мали місце зустрічі президентів України та Швейцарії в рамках Всесвітнього економічного форуму у Давосі. В парламенті Швейцарії існує Група дружби з Україною, у ВРУ – Депутатська група з міжпарламентських зв’язків з Швейцарією.
Торговельно-економічне співробітництво
Основними статтями експорту з України до Швейцарії є дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння, папір та картон, насіння олійних рослин, зернові культури, вироби з чорних металів, деревина; основними статтями імпорту зі Швейцарії – фармацевтична продукція, промислове обладнання, електричні машини, харчові продукти.
Станом на 31.12.2018 р. Швейцарія інвестувала в економіку України 1,541 млрд. дол. США, що складає 4,8% від загального обсягу іноземних інвестицій в Україну. За показником вкладених інвестицій Швейцарія входить до 10-ки головних країн-інвесторів в економіку України, випереджаючи Францію, Італію чи Австрію.
Станом на 31.12.2018 р. інвестиції з України в Швейцарію становили 7,1 млн. дол. США.
Успішно працює Українсько-швейцарський комітет з торговельно-економічного співробітництва, останнє спільне засідання якого відбулося у вересні 2016 р. у Києві.
З 1 червня 2012 р. у відносинах із Швейцарією діє Угода про вільну торгівлю між Україною та державами ЄАВТ.
Протягом багатьох років Швейцарія надає відчутну технічну допомогу нашій державі, а з 2014 р. також гуманітарну допомогу для подолання наслідків російської агресії у східних регіонах України.
Культурно-гуманітарна співпраця
У Швейцарії регулярно проводяться культурно-мистецькі акції за участю українських діячів культури, зокрема, концертні турне відомих мистецьких колективів, художні та фотовиставки українських митців, виступи українських музикантів на престижних міжнародних конкурсах. Представники вітчизняного кінематографу беруть участь у різноманітних швейцарських кінофестивалях. Українські літератори проводять творчі вечори для місцевої публіки, а діячі образотворчого мистецтва – виставки своїх творів. Українська тема все частіше звучить в культурному середовищі Швейцарії.
Серед постійних культурних контактів можна відзначити роботу українсько-швейцарської асоціації «Verein Netzwerk Schweiz-Transkarpatien/Ukraine» (NeSTU), за сприяння якої відбулося вже 11 турне по Швейцарії ужгородського академічного хору «Кантус» («Cantus»). При Бернській консерваторії продовжує свою діяльність союз Legato Bern-Odesa, що підтримує молоді музичні таланти з України. У літературній сфері відбувається активна двостороння співпраця українського Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz із швейцарськими літературними та мистецькими організаціями.
Українська громада
У Швейцарії, за офіційними даними, нараховується понад 6 тис. громадян України, які не мають місць компактного проживання. Більші групи вихідців з України зосереджені в районах великих міст – Цюріха, Женеви, Лозанни, Берна, Базеля, Санкт-Галлена, а також в італомовному кантоні Тічіно.
Зареєстрована громадська організація українців – Українське Товариство в Швейцарії, місцеві осередки українців діють у різних містах, зокрема у Цюріху, Базелі, Берні, Лозанні та Женеві. Українська громада організовує різноманітні мистецькі заходи та громадські акції на підтримку України, активно організовує збір гуманітарної допомоги.
Особливості країни
1. Швейцарія – найгористіша країна Європи. Альпи займають 61% території країни. Найвища точка – гора Дюфур, 4634 метра. Хоча найвідомішою вважається гора Маттерхорн (4478 м), що зображена на упаковці шоколаду Тоблерон.
2. У Швейцарії роблять найкращий у світі шоколад.
3. У Швейцарії не прономеровані квартири. Замість цього висять спеціальні таблички, де вказані прізвища жителів.
Корисна інформація
Посольство України в Швейцарській Конфедерації
Адреса: Feldeggweg 5, 3005 Bern, Schweiz
Телефон: +41 (0)31 352-23-16
Факс: +41(0) 31 351-64-16
Е-mail: emb_ch@mfa.gov.ua
графік роботи: Консульський прийом проводиться ВИКЛЮЧНО ЗА ПОПЕРЕДНІМ ЗАПИСОМ
Посольство Швейцарської Конфедерації в Україні
Адреса: 01015, м.Kиїв, вул.Козятинська, 12
Телефон: (+38 044) 281-61-28
Факс: (+38 044) 280-14-48
E-mail: kyiv@eda.admin.ch
Web: http://www.eda.admin.ch/kyiv
Графік роботи: понеділок-четвер 08.30–12.00; 14.00–17.00, пʼятниця 08.30–12.00