- Home
- Features of the world
- Croatia
Foreign affairs
Features of the world
Croatia
Features of the country
Історія співпраці
Політичні відносини
Українсько-хорватські відносини є виключно дружніми й спираються на давні традиції солідарності між двома слов’янськими народами. Зокрема, Україна першою серед країн – членів ООН визнала в грудні 1991 р. незалежність Хорватії, а Хорватія однією з перших визнала нашу країну. Хорватія послідовно підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії, як член ЄС бере активну участь в ухваленні відповідних рішень Євросоюзу, в т. ч. й щодо уведення санкцій проти РФ. Хорватія також активно ділиться з Україною своїм унікальним досвідом подолання іноземної агресії та її, проведено низку міжвідомчих консультації з різної тематики. Хорватія також послідовно підтримує європейську інтеграцію України та ідею її майбутнього членства в ЄС.
Політичний діалог на високому рівні має динамічний характер. 7 травня 2015 р. Президенти України П.О. Порошенко та Хорватії К. Грабар-Кітарович спілкувалися під час відзначення завершення Другої світової війни на Вестерплятте (Польща). 21-22 травня 2015 р. у рамках Саміту «Східного партнерства» в Ризі відбулася зустріч Президента України П.О. Порошенка з Прем’єр-міністром РХ Зораном Милановичем. Міністри закордонних справ України П.А .Клімкін та Хорватії В. Пусич регулярно спілкуються на різноманітних європейських форумах. 30 березня 2015 р. у Києві відбулися українсько-хорватські консультації з багатостороннього співробітництва на рівні заступників міністра.
У Хорватському Саборі діє парламентська група дружби Хорватія-Україна (Голова Гордона Собол, 23 депутати), у Верховній Раді України створено Депутатську групу з міжпарламентських зв’язків з Хорватією (Голова Т.З. Юрик, 13 депутатів).
До двосторонніх органів високого рівня належить Міжурядова українсько-хорватська комісія з питань торговельно-економічного співробітництва. Останнє, 5-те засідання Комісії відбулося 12.11.2012 року в м. Київ.
Торговельно-економічне співробітництво
В Україні діють представництва крупних хорватських компаній – «Далековод» (спорудження високовольтних ліній електропередач), «Пліва» (фармацевтична продукція), «Подравка» (харчові концентрати і приправи). Зокрема, компанією «Далековод» з 2010 р. виконано робіт в рамках реалізації спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів з модернізації електроенергетичної системи України на суму понад 100 млн. євро, а також у 2015 р. за результатами проведених тендерів підписані 2 контракти з «Укренерго» загальною вартістю 53 млн. євро.
З вересня 2013 р. при Хорватській торгово-промисловій палаті діє Економічна рада з питань співробітництва з Україною.
Культурно-гуманітарна співпраця
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Республікою Хорватія має активний та практичний характер. В Хорватії зареєстровано дві громадські організації хорватсько-української співпраці та більше десяти культурно-просвітніх товариств української громади. Основною діяльністю цих товариств є представлення на теренах Хорватії культурного надбання України. В Хорватії активно проходять виставки українських художників, а українські письменники є постійними гостями міжнародних книжкових фестивалів і виставок у найбільших містах Хорватії. Значним досягненням стало встановлення у 2015 році у столиці Хорватії – місті Загреб пам’ятника Т.Г.Шевченку. Активно розвивається і регіональне співробітництво між областями України та хорватськими жупаніями. На даний час встановлено побратимські відносини між десятьма містами та областями України та Хорватії. В Хорватії також видається низка україномовних видань – журнали «Вісник», «Наша газета», «Нова думка», дитячий журнал «Віночок», альманах «Думки з Дунаю».
Українська громада
Загальна чисельність: 3,7 тис. осіб - 1,9 тис. русинів (0,05% населення), та 1,8 тис. українців (0,04% населення).
Головні об’єднання діаспори в Республіці Хорватія: Українська громада РХ (9 товариств); Союз українців РХ (6 товариств); Союз русинів РХ (4 товариства).
Також в РХ існує низка інших осередків діаспори, таких, як Товариство української культури, Товариство «ХОРУС - Хорватсько-українське співробітництво». Активно діє Хорватсько-українське товариство (дружби).
Особливості країни
1. Хорватія – справжній рай для туристів, що цінують європейський рівень сервісу, незайману природу, м’який клімат і можливість відпочивати цілий рік.
2. У Хорватії є безліч піщаних пляжів, але одним з найвідоміших вважається Золотий Мис, піщаною «косою» йде в море. Але найцікавіше полягає в тому, що відпочивши на його березі і приїхавши через час, його берег можна не впізнати. Справа в тому, що берегова лінія постійно змінює свої обриси, в залежності від того, в якому напрямку дме вітер або проходять підводні течії.
3. Хорватське місто Хум занесено в книгу рекордів Гіннеса за дуже незвичайне досягнення. Справа в тому, що це місто-фортеця вважається найменшим у світі і не тільки за розміром, а через кількість проживаючих в ньому людей. У 2001 році тут зафіксували всього 17 місцевих жителів, а в наші дні його чисельність збільшилася до 23 осіб. У чому причина такого низького рівня бажаючих в ньому жити невідомо, але це ніяк не позначається на величезному потоці туристів, охочих подивитися його визначні пам’ятки.
Корисна інформація
Посольство України в Республіці Хорватія
Адреса: Вул. Вочарська, 52, 10000 Загреб, Республіка Хорватія
Телефон: +3851-461-62-96
Факс: +3851-463-37-26
Е-mail: emb_hr@mfa.gov.ua
Графік роботи: Понеділок - п'ятниця 08:00-17:00
Посольство Республіки Хорватія в Україні
Адреса: 01901, м. Київ, вул. Січових стрільців, 51/50
Телефон: (+38 044) 489-87-30
Факс: (+38 044) 484-69-43
E-mail: croemb.ukraine@mvep.hr
Web: http://ua.mfa.hr
Графік роботи: понеділок-п’ятниця 09.00–13.00; 13.30–17.00