logo
Людям з порушенням зору

Місцеві пам'ятки

Печера Дмитра Горського

18_1

Біля підніжжя Пристін розташований досить рідкісний історичний пам'ятник - печери, створення яких відноситься до періоду заселення нашого краю, тобто приблизно до середини ХVII століття. У той далекий, неспокійний час ці печери, мабуть, служили своєрідним укриттям для перших поселенців від нападів войовничих сусідів (турків, татар, калмиків, ногаїв).

Створення подібних укриттів – досить своєрідних і відносно надійних –не рідкість: схожі печери можна виявити і в інших місцях нашої області.

Але в кінці ХVIII століття печери стали місцем проживання людини, відомої під ім'ям Дмитра Горського. Не можна не відзначити той факт, що різні перекази, що розповідають про історію цих печер, передавалися з уст в уста протягом багатьох років. При цьому народний поголос прикрашала оповіді такими фактами, які навряд чи можна вважати реальними. Так, наприклад, деякі жителі Новопскова і Осиново, між якими розташовані печери, з усією серйозністю стверджували, що неподалік від цього місця прихований якийсь міфічний скарб. А ось історія життя Дмитра Горського є цілком реальною і достовірною. Відомості про цю людину можна почерпнути з таких джерел, як «Історико-статистичний опис Харківської єпархії» та «Життя і творчість селян Харківської губернії», виданих в Харкові ще в XIX столітті.

Подвижник Дмитро Горський народився в середині ХVIIIст. Будучи вже дорослою людиною, він під час сварки зі своїм п’яним батьком штовхнув його. Покаявшись у своєму гріху, Дмитро пішов на площу до Києва. Київські монахи сказали йому, щоб спокутувати цей тяжкий гріх, треба по поверненні додому відрубати сокирою кисть правої руки, якою штовхнув батька. Якщо відрубана частина приросте, то це буде знаком того, що Бог простив його, а якщо ні, то потрібно замолювати гріхи до самої смерті. Дмитро виконав все, що йому було сказано в монастирі. Незабаром його рука зрослася, але залишилася покаліченою. Після того, як Дмитро видав заміж дочку, він залишив одному бідному свій будинок і пішов жити до печери, де в суворому пості, і молитві пробув близько 50 років. Подвижник їв раз на тиждень, спав на хмизу. Щодня до нього приходили віруючі з с. Осинове, Новопскова та інших слобод і хуторів, яких Дмитро завжди радо зустрічав, давав духовні поради, втішав. Церковний народ шанував та любив його. Протягом 30 років старець навчав місцевих дітей грамоті.

 Дмитро Горський помер 17 (30) грудня 1828 року. Кожен рік Осинівський та Новопсковський священники за тиждень до Різдва Христового на прохання народу служили на могилі Дмитра Горського панахиду. Паломництво припинилося за радянських часів.

Важливою обставиною, яка сприяла збереженню печер, стало наявність досить щільної, глинисто-крейдяного ґрунту. У той період, коли ці печери були створені, вони, природно, мали більші, ніж тепер, розміри і, можливо, дещо іншу конфігурацію. Згідно з описами, зробленим в середині XIX століття, розміри центрального тунелю були наступними: висота досягала 240 см, ширина - 120-150 см. У наступні роки печери були частково зруйновані. Спроби розчистити їх робилися ще в XIX столітті.

Звичайно, час не пощадив історичний пам'ятник. За минулі десятиліття вони були схильні до підмивання і обвалів. В кінці 1960-х років печери представляли собою наступну картину: невеликий центральний вхід, який за своїми розмірами швидше нагадував звірячу нору і два вузьких коридори. У 1990 році з ініціативи Новопсковського краєзнавчого музею були розпочаті роботи по реставрації даного об'єкту. Планувалося провести розчистку центрального коридору і внутрішніх камер, зміцнення склепінь печер, деякі зовнішні роботи (наприклад, обвалу території поверхні печери з метою відведення поверхневих вод, які завдають їм значної шкоди).

Метою проведення комплексу робіт було не тільки збереження цієї історичної пам'ятки, а й прагнення відкрити це місце для відвідування всім, хто цікавиться історією нашого краю. Але, на жаль, на початку 1990-х років ці роботи, в силу відомих подій і пов'язаних з ними причин, були законсервовані.

Світлини:

18_118_218_3

Поділитися: