logo
Людям з порушенням зору

Місцеві пам'ятки

Комунальна установа «Рубіжанський міський Центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді»

2

Комунальна установа «Рубіжанський міський Центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» було створено у 1988 р. як станцію юних туристів. На сьогодні це єдиний профільний навчальний заклад в м. Рубіжному, який надає позашкільну освіту туристсько-краєзнавчого напрямку. Центр є осередком національно-патріотичного виховання молоді, де зберігають та популяризують народні традиції та звичаї.

Заклад є організатором всеукраїнських та міських акцій, конкурсів, змагань, фестивалів, виставок. Колектив та вихованці нагороджені численними нагородами. Досвід закладу «Інновації закладів освіти у роботі з молоддю в позанавчальний час» відзначений золотою медаллю Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти».

 Сьогодні колектив Центру працює над проблемою: «Формування національної самосвідомості учнів засобами  туризму і краєзнавства». Для досягнення мети виділено відповідні напрямки.

Громадсько-патріотичний напрям передбачає тісну співпрацю з громадськими організаціями. Педагоги Центру спільно з громадською організацією «Моє місто Рубіжне» організовують різні заходи для дітей, що належать до числа внутрішньо переміщених осіб, та дітей з вадами здоров’я. У межах цього напряму гуртківці відвідують цікаві місця Києва та Прикарпаття. Рубіжанський міський Центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді пов’язує тісна співпраця з містом-побратимом Долина Івано-Франківської області. Багато років вихованці займаються волонтерською роботою. З огляду на останні події на Сході України ця діяльність набуває особливого значення.

Етнографічний та народознавчий напрям є одним із найважливіших завдань щодо збереження культурної та духовної спадщини народу. З цією метою в Центрі створено Залу етнографії. У 2021 р. зала представлена в оновленому вигляді, доповнена цікавими експонатами. Тут зібрана колекція рушників ХІХ – ХХ століття, одягу з домотканого полотна, предметів побуту та знаряддя праці. Гуртківці ставали переможцями обласного конкурсу творчих робіт серед учнівської та студентської молоді «Культурна спадщина Луганщини». Діти здобули перемогу в обласному та Всеукраїнському етапах експедиції «Україна вишивана», досліджуючи особливості вишивки Луганської області та, зокрема, міста Рубіжного.

Центром спільно з громадою міста-побратима Долина Івано-Франківської області було започатковано спільний проект «Всеукраїнська акція «Рушник єднання». В Україні новий імпульс одержали національні види декоративно-ужиткового мистецтва: витинанки, писанкарство, виготовлення національної іграшки. З огляду на це багато років в Центрі працює гурток «Природа і фантазія», спрямований на відродження народних традицій, виготовлення виробів народної та національної тематики.

Історико-краєзнавчий напрям включає національно-патріотичне виховання підростаючого покоління та є одним із найважливіших завдань сьогодення. Ефективним засобом патріотичного виховання є туристсько-краєзнавча робота. Протягом всього періоду роботи Центр є організатором масових історико-краєзнавчих заходів. Щороку гуртківці беруть участь у заходах до Дня примирення та Дня Перемоги у Другій світовій війні, Дня захисника та захисниць України, Дня Гідності і Свободи, Дня пам’яті героїв Крут тощо.

Діти готують концертні програми та літературно-музичні композиції, присвячені цим датам, зустрічаються в ветеранами АТО, збирають матеріал про ветеранів війни, записують їх спогади. Наразі оформлюється експозиція, присвячена АТО/ООС, у якій будуть зібрані фотографії та експонати, що розповідають про російсько-українську війну.

Завдяки спільним зусиллям педагогів та вихованців на базі Центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді створено музейну кімнату, в якій активно проводиться просвітницька робота та організовується проведення тематичних виставок та екскурсій.

Історичне краєзнавство є одним із джерел збагачення учнів знаннями про історію рідного краю. Одна з найцікавіших форм роботи – це квест-гра. Улюбленою для вихованців стала щорічна краєзнавча гра «Люби і знай свій край».

Спортивно-патріотичний та військово-патріотичний напрям реалізується в тому, що Центр дає можливість дітям і підліткам пізнати свою країну, свій край засобами туризму. Тому протягом навчального року організовуються і здійснюються екскурсійні поїздки до Києва, Полтави, Харкова, Тернополя, Львову, Чернівців, Сум; спортивні пішохідні походи в Карпати, водні походи на байдарках по Сіверському Донцю та Айдару спільно з батьками.

Щороку, починаючи з 2001 року, за ініціативи Центру в місті проводяться традиційні змагання з туризму для школярів «Кубок Шаповалова М.М.», в якому активну участь беруть команди закладів освіти міста. Для залучення дітей і молоді до занять туризмом організовуються змагання з туризму в спортивних залах, з велосипедного туризму, з орієнтування. Велике значення в організації національно-патріотичного виховання відіграє дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»). Педагогічний колектив є безпосереднім організатором міського етапу гри. В Чемпіонаті України з організації туристських спортивних походів в обласному етапі команда Центру протягом останніх п’яти років посідає призові місця.

Стосовно екологічного напрямку діяльності, то педагогічний колектив Центру приділяє велику увагу екологічному вихованню підлітків. З цією метою організовуються експедиції, дослідницькі та практичні природоохоронні заходи, екологічні конференції. Вихованці брали участь у ІІ Всеукраїнській молодіжній науково-практичній конференції «Екологічні проблеми промислових регіонів», де мали змогу продемонструвати результати своїх досліджень і стати переможцями цієї конференції. Матеріали, представлені на цьому заході, були опубліковані в окремому збірнику.

7 6 8 13 9 1

Поділитися: