logo
Людям з порушенням зору

Новини

Усі новини

Продовжуємо розвінчувати міфи про НАТО
31 жовтня

Продовжуємо розвінчувати міфи про НАТО

Міф 3

Нейтралітет – найкращий захист, і Україна має бути позаблоковою державою

Факт

Світовий досвід доводить, що нейтралітет для прикордонних країн сьогодні економічно, політично і безпеково не працює. При цьому забезпечення нейтралітету вимагає залучення значних фінансових ресурсів. У нейтральних європейських країнах дедалi чіткіше простежується тенденція до перегляду свого статусу, зростає думка відмовитися від нейтралітету. Так нейтральні Австрія, Швеція, Швейцарія i Фінляндія, не будучи членами Альянсу, беруть активну участь у спільних навчаннях та маневрах, як і Україна, у програмі НАТО «Партнерство заради миру».

Фінляндія розпочала підготовку до остаточного узгодження стандартів своїх збройних сил та інфраструктури зі стандартами НАТО.

Швеція має військовий контингент у складі тривалої миротворчої операції з відновлення Афганістану. До того ж всі ці країни, окрім Швейцарії, є членами ЄС, що здійснює єдину зовнішню й безпекову політику, в межах якої планується створення Сил ЄС швидкого реагування.

Позаблоковий статус України був зазначений в Декларації про державний суверенітет, ухвалений Верховною Радою УРСР 1990 року. Тоді йшлося про наміри стати нейтральною державою, яка не бере участі у військових блоках та дотримується без’ядерної політики – тобто не приймає, не виготовляє і не володіє ядерною зброєю.

В Конституції України згадок про нейтралітет чи позаблоковий статус немає. В Основному Законі підкреслено, що зовнішньополітична діяльність країни має бути спрямована на забезпечення її національних інтересів та безпеки за допомогою мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства.

Поділитися: