Історія співпраці
Політичні відносини
Швеція послідовно підтримує суверенітет та територіальну цілісність України, виступає за збереження санкцій проти РФ до повного відновлення територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів та засуджує незаконну окупацію Криму.
Україна належить до пріоритетів зовнішньої політики Швеції в регіоні Східної Європи. Важливу роль відіграє реалізація запропонованої Швецією спільно з Республікою Польща ініціативи „Східне партнерство”. Масштабним проектом, висунутим Швецією в рамках цієї ініціативи, стало Партнерство з енергоефективності та охорони довкілля у Східній Європі/Україні (Е5Р).
Упродовж останніх років двосторонній політичний діалог на усіх рівнях мав сталу динаміку.
У 2018 р. у рамках різнопланових багатосторонніх заходів відбулися контакти Президента України П.О. Порошенка з Премєр-міністром Швеції С. Льовеном, а також ряд робочих зустрічей та телефонних бесід міністрів закордонних справ України та Швеції. Під час візиту до України Міністр оборони Швеції П. Хултквіст мав зустріч з Президентом України П.О. Порошенком та ряд контактів високого рівня.
Королівство Швеція відвідали з візитами у 2018 р. українські делегації на чолі з Віце-прем’єр-міністром України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції І.О. Климпуш-Цинцадзе, Урядова Уповноважена з питань гендерної політики К. Левченко, начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України В. Муженко. Проведено два раунди політичних консультацій між профільними департаментами зовнішньополітичних відомств обох держав.
Динамічно розвивається міжпарламентський діалог.
Культурно-гуманітарна співпраця
За активної підтримки шведських неурядових організацій та громадських організацій українців у Швеції відбуваються культурно-мистецькі та просвітницькі заходи. У рамках урядових організацій із захисту прав дитини в Україні реалізовується низка проектів, спрямованих на соціальний захист дітей із уразливих родин, їхню психологічну реабілітацію тощо.
Триває передача Швецією Україні гуманітарної допомоги, підтримка в реабілітації українських військовослужбовців, організації літнього відпочинку дітей-сиріт, дітей-переселенців з Криму та Донбасу.
З 2017 р. Уряд Швеції спільно з іншими країнами надає фінансово-технічну та експертну допомогу в рамках проекту “Гендерна рівність в національних реформах та встановленні миру і безпеки в Україні” (на період до 2021 р.) за підтримки “ООН. Жінки”.
З 9 лютого 2019 р. Швеція приєдналася до низки країн у Програмі ООН із відновлення та розбудови миру, зокрема, в проекті “Ефективне врядування та залучення громадян для покращення доступу до правосуддя, безпеки, охорони довкілля та соціальної згуртованості на сході України”. Проект, розрахований до 2022 р., покликаний сприяти ефективному врядуванню та соціальній згуртованості на Донбасі.
Торговельно-економічні відносини
Станом на 2019 р., загальний обсяг прямих інвестицій Швеції в економіці України – 341,8 млн. дол. США. Наразі в Україні зареєстровано орієнтовно 100 підприємств зі шведським капіталом, основні сфери капіталовкладень – виробничі галузі України, фінансова та страхова діяльність, оптова, роздрібна торгівля та будівництво.
Наукове та освітнє співробітництво
Велика частина проектів у культурно-гуманітарній сфері здійснюється у співпраці зі Шведським інститутом. За сприяння Шведського інституту в Київському національному університеті ім. Т. Шевченка та Львівському національному університеті ім. І. Франка продовжують роботу відділення скандинавських мов та культури, відбуваються студентські, наукові обміни, ведеться викладання шведської мови.
У рамках програми “Вісбі” українцям надаються стипендії та гранти на навчання та проведення досліджень у вищих учбових закладах Швеції. Українські аспіранти проводять свої дослідження і працюють в Королівському технічному університеті м. Стокгольм, Упсальському, Лундському та інших шведських університетах.
Налагоджено співпрацю між Упсальським університетом і Києво-Могилянською академією. Активно співпрацює коледж при Києво-Могилянській академії зі шведською гімназією м. Ове тощо. З вересня 2006 р. діє Рамкова угода про співробітництво між Національним медичним університетом ім. О.О. Богомольця та Каролінським інститутом. З грудня 2016 р. діє Рамкова угода про співробітництво між Національною медичною академією післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика та Каролінським інститутом. З лютого 2017 р. діє Рамкова угода про співробітництва між Національною медичною академією післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика та Уппсальським університетом.
6 українських здобувачів перебувають у Швеції на навчанні в рамках дії вищезазначених угод.
Українська громада
Загальна чисельність українців у Швеції: за даними шведської статистики, в країні проживає понад 5,2 тисяч осіб українського походження. У країні діє 11 громадських організацій українців Швеції.
Особливості країни
1. Частина Швеції знаходиться в Заполяр’ї, тому влітку там цілодобово світить сонце, а взимку місцевим жителям доводиться звикати до постійної темряви.
2. У шведському Стокгольмі і його околицях знаходиться найбільша на Землі модель сонячної системи, де в ролі Сонця виступає 85-метрова арена Ерікссон-Глоб – найбільше сферичне будівля на планеті. Масштаб споруди — 1:20 000 000.
3. У Вальпургієву ніч по всій Швеції проходять масштабні урочистості – тисячі людей збираються навколо великих багать і слухають хоровий спів чоловіків, які вітали прихід весни.
Корисна інформація
Посольство України в Королівстві Швеція
Адреса: Stjärnvägen 2a, 181 50 Lidingö, Sverige
Е-mail: emb_se@mfa.gov.ua
Графік роботи: ДО УВАГИ ГРОМАДЯН Увага! Консульський прийом громадян здійснюється за попереднім записом!
Посольство Королівства Швеція в Україні
Адреса: 01901, м.Київ, вул.Івана Франка, 34/33, 3-ій поверх
Телефон: (+38 044) 494-42-70 (14.00 – 16.00)
E-mail: ambassaden.kiev@gov.se
Web: http://www.swedenabroad.se/kiev