logo
Людям з порушенням зору

Зовнішні зносини

Особливості країн світу

Норвегія

Особливості країни

Історія співпраці

Політичні відносини

На сьогодні у відносинах між Україною та Норвегією досягнуто відчутного прогресу в усіх ключових сферах взаємодії. Суттєво активізовано двосторонній політичний діалог. За результатами першого в історії взаємин офіційного візиту Президента України П.О. Порошенка в Норвегію 18 жовтня 2016 року, відносини між Україною та Норвегією були офіційно проголошені міждержавним партнерством. 8-10 травня 2017 року Норвегію відвідав з робочим візитом Голова Верховної Ради України А.В. Парубій. 27-28 січня 2019 року відбувся офіційний візит Прем’єр-міністра України В.Б. Гройсмана у Норвегію, під час якого, зокрема, підписано Спільну заяву щодо посилення українсько-норвезького співробітництва у сфері енергетики.

Наразі у двосторонніх стосунках відсутні будь-які невирішені проблемні питання.

Забезпечується належне функціонування Українсько-норвезької міжурядової комісії з питань співробітництва у галузі торгівлі, підприємництва та економіки (установче засідання було проведене в м. Осло 27 вересня 2016 року), а також започаткованого у квітні 2017 року Українсько-норвезького діалогу з питань європейської інтеграції. Активно розвивається міжпарламентське співробітництво. У квітні 2018 року у Стортингу (Парламенті) Норвегії створено – вперше в історії двосторонніх відносин – Групу дружби з Україною. Відбуваються регулярні консультації на експертному рівні. Найважливішими заходами українсько-норвезького діалогу протягом 2018 року стали візити в Україну Президента Стортингу Т.В. Трьоен (18-20 вересня 2018 року), Міністра закордонних справ Норвегії І.Е. Сьорейде (4-6 вересня 2018 року), Міністра торгівлі та промисловості Норвегії Т.Р. Ісаксена (10-11 вересня 2018 року), візит Міністра освіти і науки України Л.М. Гриневич у Норвегію (14-17 листопада 2018 року) та проведення у Києві другого засідання Українсько-норвезької міжурядової комісії з питань співробітництва в галузі торгівлі, підприємництва та економіки (11 вересня 2018 року).

Норвегія дотримується послідовної позиції щодо невизнання анексії Криму, засудження агресії Росії на Донбасі та у Керченській протоці, а також обумовленості міжнародних санкцій проти Росії повним відновленням державного суверенітету та територіальної цілісності України. Попри те, що Норвегія не є державою-членом ЄС, вона у повному обсязі приєдналася до обмежувальних заходів, запроваджених ЄС щодо Росії у зв’язку з її агресією проти України. З 2014 року Норвегія повністю зупинила співпрацю з Росією у військовій сфері.

Норвегія підтримує Україну в міжнародних організаціях, зокрема, протягом 2014-2019 років стала співавтором більшості резолюцій Генеральної Асамблеї ООН на підтримку територіальної цілісності та суверенітету України.

Наукове та освітнє співробітництво

Юридичним підґрунтям для реалізації програм і проектів двостороннього співробітництва є Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Королівства Норвегія про технічне і фінансове співробітництво, підписана під час офіційного візиту Президента України П.О. Порошенка у Норвегію 18 жовтня 2016 року. Угода дозволяє отримувати від Норвегії ноу-хау у відповідних галузях, розширювати підготовку кадрів із залученням передового норвезького досвіду, проводити відповідні консультації та впроваджувати нові технології.

Низку проектів реалізовано на напрямах середньої, вищої та післядипломної освіти. З 2015 року Європейський центр ім. Вергеланда (м. Осло) тісно співпрацює з Міністерством освіти України з метою реформування навчальної програми та національної школи. Станом на початок 2019 року до участі в програмі залучено понад 350 шкіл з усіх областей України, підготовлено 40 тренерів, створено кілька посібників з громадянської відповідальності, запропоновано новації до навчальної програми для 12 класу. В рамках програм «Євразія», «Еразмус+» та низки інших у 2018 році тривала реалізація 29 проектів Норвезького центру з питань міжнародного співробітництва у сфері освіти (SIU) спільно з ВНЗ України на суму понад 8 млн. дол. США (загалом, з 2010 року реалізовано 68 проектів на загальну суму понад 11 млн. дол. США).

Проект «Норвезько-української співпраці в галузі освіти та досліджень у сфері стійкого управління» Університету Нурд (м. Будьо) з КНУ ім. Тараса Шевченка дав змогу започаткувати спільні програми і отримати дипломи 190 магістрам, 35 кандидатам наук та 60 викладачам. Протягом 2018 року дипломи отримали випускники проекту «Професійна перепідготовка військовослужбовців Збройних Сил України, звільнених у запас та членів їх сімей», що вже 15 років проводиться під егідою Міжнародного фонду соціальної адаптації, Норвезького Інституту ділового управління Університету Нурд та 18 університетів України.

Тривають проекти двосторонньої співпраці із залученням КНУ ім. Тараса Шевченка, НТУ «КПІ», НУ «Києво-Могилянська академія». За підтримки «Фонду родини Богдана Гаврилишина» Осло традиційно відвідують делегації української молоді для вивчення місцевого досвіду ведення бізнесу та муніципального управління. Норвезько-українська торговельна палата п’ятий рік поспіль реалізує програму бізнес-навчання «Молоді підприємці».

Особливості країни

1. У Норвегії донині є король. Королівство Норвегія - така офіційна назва країни. Конституційна монархія. На практиці управління країною, природно, очолює "королева" - прем'єр-міністр Ерна Сульберг.

2. Норвегія дуже цінує своєю незалежністю. Одна з небагатьох країн Європи, яка вирішила не входити в Євросоюз. Але тісно співпрацює. Наприклад, входить в Шенгенську зону.

3. У Норвегії дві офіційні форми норвезької мови - букмол і нюношск. Букмол поширений значно більше. Норвежці можуть здобувати освіту на будь-якій з двох мов. Через географічну ізоляцію деяких районів Норвегії існує помітне розмаїття мовних діалектів. Вивчити норвезьку мову складно. Але спробувати можна. Як правило (за винятком частини пенсіонерів), норвежці знають англійську. Вивчення її починається вже з 5-6 річного віку. На ТБ багато англомовних програм.

Корисна інформація

Посольство України в Королівстві Норвегія

Адреса:      0253, Норвегія, Осло, Арбінс гате, 4

Телефон:    +47-22-83-55-60

Факс:          +47-22-83-55-57

Е-mail:       emb_no@mfa.gov.ua

Графік роботи: Прийом з консульських питань відбувається щопонеділка, щовівторка, щосереди та щоп’ятниці – з 10:00 до 13:00, та щочетверга – з 14:30 до 17:30.

Посольство Королівства Норвегіяв Україні

Адреса:      01901, м.Київ, вул.Стрілецька, 15

Телефон:    (+38 044) 281-22-00

Факс:          (+38 044) 281-22-99

E-mail:       emb.kyiv@mfa.no

Web:           http://www.norway.no

Графік роботи: понеділок-п’ятниця 09.00–13.00; 14.00–16.00

Національні свята країни

День Конституції 17 травня
Норвегія Норвегія

День Конституції

Країна: Норвегія Коли: 17.05.2022-17.05.2022 Де : Не вказана подивитись на мапі

Події, пов'язані з країною

30-та річниця встановлення дипломатичних відносин між Україною та Королівством Норвегія 5 лютого
Норвегія Норвегія

30-та річниця встановлення дипломатичних відносин між Україною та Королівством Норвегія