- Головна
- Особливості країн світу
- Люксембург
Зовнішні зносини
Особливості країн світу
Люксембург
Особливості країни
Історія співпраці
Політичні відносини
Люксембург підтримує Україну в боротьбі за суверенітет, територіальну цілісність і незалежність та засуджує збройну агресію РФ на Донбасі і окупацію Криму. Будучи непостійним членом РБ ООН (2013-2014 рр.), у розпал Революції гідності, Люксембург політично координував складні дебати на доленосних засіданнях РБ ООН, під час яких розглядалося питання ситуації в Україні. Люксембург приєднався до рішень ЄС щодо обмежувальних заходів проти РФ. 18 березня 2015 року парламент Люксембургу за прискореною процедурою ратифікував Угоду про асоціацію між Україною та ЄС.
Двосторонні відносини України та Люксембургу мають прагматичний та взаємовигідний характер: ця держава проводить активну економічну зовнішню політику та зацікавлена у налагодженні повноцінного партнерства з Києвом, насамперед, у галузі сільського господарства, високих технологій та освоєння космосу.
22 жовтня 2015 р. Прем’єр-міністр Люксембургу К. Беттель здійснив робочий візит в Україну (вперше з 1997 р.), під час якого зустрівся з Президентом та Прем’єр-міністром України.
Відбувається насичений діалог на рівні міністрів закордонних справ обох держав – П. Клімкіна та Ж. Ассельборна - останній візит якого у Київ 25 березня 2019 р. засвідчив налаштованість сторін розширити спектр двосторонньої взаємодії.
Перспективним напрямом відносин України та Люксембургу є міжпарламентське співробітництво: після парламентських виборів у цій державі (у жовтні 2018 року) було оновлено склад відповідної «Групи дружби» на чолі з Головою Палати депутатів Герцогства Ф. Етгеном.
Торговельно-економічні відносини
У структурі експорту українських товарів до Люксембургу переважають поставки: продуктів неорганiчної хiмiї (22,4%); деревини і виробів з деревини (17,3%); екстрактів дубильних (15,5%); чорних металів (14,9%); меблів (7,5%); пластмаси, полімерних матеріалів (6,7%); реакторів ядерних, котлів, машин (5,6%); недорогоцінних матеріалів (3,5%); виробів з чорних металів (3,4%); залізничних локомотивів (2,5%).
У структурі імпорту товарів з Люксембургу домінують поставки: палива мінерального; нафти і продуктів її перегонки (61%); виробів з чорних металiв (7,9%); реакторів ядерних, котлів, машин (7%); пластмас, полімерних матеріалів (4,6%); чорних металів (4,0%); паперу та картону (3,9%); інструментів, ножових виробів (2,0%); каучуку та гуми (1,9%); какао та продуктів з нього (1,8%); меблів (1%).
Культурне і гуманітарне співробітництво
Починаючи з 2017 року, українська культурна присутність у Люксембурзі значно активізувалася.
У 2017 та 2018 роках у престижних виставкових галереях Люксембургу відбулися персональні виставки відомого українського художника Івана Марчука. Щороку українські фільми беруть участь у Міжнародному фестивалі фільмів країн Центральної і Східної Європи CinEast. У 2018 році під час фестивалю CinEast були представлені такі фільми: «Донбас» С. Лозниці, «Вулкан» Р .Бондарчука, «Коли падають дерева» М. Нікітюк.
19 квітня 2018 року у Люксембурзі відбувся показ фільму А. Сеїтаблаєва «Кіборги: герої не вмирають».
19 березня 2019 року за сприяння української ГО «LUkraine» за участі люксембурзьких офіційних осіб, громадськості та іноземних дипломатів було показано фільм «Крим. Як це було».
Українська культурна присутність у Люксембурзі забезпечується також зусиллями української громади країни. Українці Люксембургу об’єднані у дві громадські організації, - Об’єднання українок Люксембургу «Українка» (ОУЛ) та Асоціація LUkraine. При Асоціації LUkraine діє українська недільна школа «Барвінок».
У 2018-початку 2019 рр. українцями Люксембургу було проведено низку заходів з популяризації української історії та культури, відзначення важливих для України дат, а також акції та мітинги на підтримку України. Зокрема, було проведено флешмоби з нагоди Дня Прапора, Дня Вишиванки, акції на підтримку українських політв’язнів, незаконно утримуваних Росією. Активні зусилля Асоціацією LUkraine було спрямовано на роботу з визнання Люксембургом на офіційному рівні Голодомору 1932-1933 років в Україні актом геноциду українського народу, а також проведено низку заходів, присвячених вшануванню пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні.
Зусиллями українців було забезпечено презентацію українського стенду під час Міжнародного ярмарку націй у м. Люксембург у грудні 2018 році.
Щороку Об’єднання українок Люксембургу організовує заходи з вшанування пам’яті військових і політичних діячів, які боролися за незалежність нашої держави і поховання яких знаходяться на території Люксембургу, зокрема, О. Твердовського (учасник Бою під Крутами, керівник відділу ОУН у Люксембурзі) та А. Мельника (полковник армії УНР, військовий і політичний діяч УНР).
Обидві українські організації здійснюють значну волонтерську діяльність, надсилаючи допомогу медичним закладам, сиротинцям, волонтерським організаціям.
Особливості країни
1. Незважаючи на те, що герцогство Люксембург — одна з найменших держав Європи, це не завадило йому стати найбагатшою країною. При всьому цьому Люксембург лідирує з великим відривом від інших країн Євросоюзу. Та й від інших країн світу.
2. Люксембург — карликова держава. Його площа складає всього лише 2600 квадратних кілометрів.
3. У Люксембурзі три офіційні мови: німецька, французька та люксембурзька. Остання з них представляє суміш голландської, німецької і французької і довгий час була діалектом. Крім того, в країні дуже популярна англійська мова. До речі, те, що жителі Люксембургу розмовляють на кількох мовах, залучає великі іноземні компанії. Тут дуже багато фірм із США.
Корисна інформація
Посольство України в Бельгії та Люксембурзі (за сумісництвом)
адреса: 30-32, Av. A.Lancaster, B-1180 Bruxelles, Belgique
телефон: +32 (0)2-379-21-11
факс: +32-(0)2-379-21-79
e-mail: emb_be@mfa.gov.ua
графік роботи: Розклад роботи консульського відділу: понеділок – п’ятниця 9:30 – 12:30
Посольство Люксембургу в Чехії (за сумісництвом)
Адреса: 128 00 Praha 2, Apolinářská 439/9
Телефон: (+42 025) 718-18-00
Факс: (+42 025) 753-25-37
E-mail: prague.amb@mae.etat.lu
Графік роботи: понеділок-пʼятниця 09.00–17.00