logo
Людям з порушенням зору

Зовнішні зносини

Особливості країн світу

Литва

Особливості країни

Історія співпраці

Політичні відносини

Відносини України та Литовської Республіки (ЛР) відзначаються давніми історичними традиціями та мають рівень стратегічного партнерства, що повною мірою відображає існуючий динамічний політичний діалог на всіх рівнях, активне торговельно-економічне співробітництво, у тому числі у контексті імплементації положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом (ЄС) у частині створення поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ), а також інтенсивні міжлюдські контакти. 2018 року Україна і Литовська Республіка відзначили Десяту річницю встановлення стратегічного партнерства між ними, у той час, як основні напрями розвитку двосторонніх відносин закріплені у відповідних «дорожніх картах». Останній документ такого змісту під назвою «Дорожня карта розвитку стратегічного партнерства між Україною та Литовською Республікою на 2019-2020 рр.» був підписаний Президентами України і ЛР 07 грудня 2018 року у рамках офіційного візиту до нашої Держави Глави литовської Держави Далі Грібаускайтє.

Двосторонні політичні відносини характеризуються високим рівнем довіри та взаємодії. ЛР зайняла активну позицію щодо підтримки європейського вибору України під час Революції гідності, а нині демонструє тверду й послідовну позицію на підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, рішуче засуджує окупацію і спробу незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим (АРК) і м. Севастополь, триваючу російську військову агресію на частині території у Донецькій і Луганській областях України, в акваторії Азовського моря. ЛР однією з перших серед держав-членів ЄС за скороченою процедурою ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, дотримуючись активної і послідовної позиції з питання надання нашій Державі чіткої перспективи членства в ЄС. ЛР продовжує проводити активну інформаційно-роз’яснювальну роботу у європейських та інших міжнародних колах/інституціях щодо необхідності надання Україні дієвої практичної допомоги в реалізації євроінтеграційної політики, необхідності не лише продовження, але й посилення санкційного тиску Євросоюзу на Росію. Литва стала першою державою-членом ЄС, яка запровадила національні санкції стосовно осіб, причетних до акту збройної агресії РФ проти України 25 листопада 2018 року у міжнародних водах Чорного моря поблизу Керченської протоки. Саме ЛР стала одним з ініціаторів запровадження ЄС додаткових санкцій (т. зв. «Азовський пакет») як відповідь на зазначений акт збройної агресії РФ проти України.

Між державами існує традиційно активний політичний діалог, у тому числі на найвищому рівні: Глави двох Держав на щорічній основі обмінюються офіційними візитами, у рамках яких відбуваються щорічні засідання Ради Президентів України і ЛР. Останнє – Одинадцяте – засідання Ради Президентів України і Литовської Республіки відбулось 07 грудня 2018 року у м. Київ у рамках офіційного візиту до нашої Держави Глави литовської Держави Д. Грібаускайтє. До того ж, у 2018 році Президент України також здійснив візит до ЛР, на запрошення Президента Д. Грібаускайтє, з метою участі в урочистостях з нагоди відзначення 100-річчя відновлення литовської Держави (16 лютого).

На постійній основі реалізуються заходи двостороннього діалогу на міжурядовому й міжвідомчому рівнях, у тому числі між Міністром закордонних справ України П.А. Клімкіним та Міністром закордонних справ ЛР Л. Лінкявічюсом.

Традиційно активним є міжпарламентський діалог, зокрема, контакти у рамках такого інституційного механізму міжпарламентської співпраці, як Міжпарламентська асамблея Верховної Ради України (ВРУ), Сеймаса Литовської Республіки та Сейму і Сенату Республіки Польща, а також на рівні груп з міжпарламентських зв’язків, депутатських груп та окремих парламентаріїв ВРУ і Сеймаса ЛР. До того ж, активізується співпраця на рівні Міжпарламентської асамблеї ВРУ і Сеймаса ЛР.

Торговельно-економічні відносини

Основними статтями українського експорту протягом 2017-2018 рр. до ЛР стали такі: продукція АПК і харчової промисловості – 35,0% від загального об’єму експорту товарів; енергоносії – 16,4%; продукція машинобудування – 16,4%; деревина й вироби з неї – 8,7%; чорні метали – 5,3%.

У структурі імпорту з ЛР до України питома вага нафтопродуктів (безперечний товар-лідер) зростала з 40% (у 2003 р.) до 86% (у 2014 р.). Саме домінування і постійне збільшення зазначеної товарної позиції у структурі литовського експорту обумовлювало значне негативне сальдо України у двосторонній торгівлі з цією Балтійською державою.

У структурі експорту та імпорту послуг провідне місце посідають, як вже зазначалось вище, транспортні послуги (більше 60 відсотків як експорту, так і імпорту загального обсягу послуг) а також послуги, пов’язані з подорожами, ділові послуги та послуги у сфері інформатики й телекомунікацій.
Культурно-гуманітарна співпраця

Співпраця України та Литовської Республіки (ЛР) на культурно-гуманітарному напрямі підтримується на високому рівні. Цьому, значною мірою, сприяло посилення нормативно-правової бази двосторонніх відносин. Підписання Програми співробітництва між Міністерством культури України і Міністерством культури Литовської Республіки на 2016-2020 роки у рамках робочого візиту Президента України П.О. Порошенка до Литовської Республіки (2 грудня 2015 р.) надало співпраці у культурно-гуманітарній сфері більш цілеспрямований, системний характер та сприяло розширенню спектру двосторонньої співпраці. Новий поштовх у розвитку гуманітарних зв'язків надало також укладення 28 серпня 2015 р. Угоди між Урядом України та Урядом Литовської Республіки про Раду обмінів молоддю України та Литви (діє з 31 грудня 2015 р.).

Особливості країни

1. Національний символ Литви – білий лелека. На Токійській конференції в 1960 році Литва взяла на себе зобов’язання щодо збереження та збільшення чисельності цього виду птахів.

2. На території Литви лише 106 міст, і серед них немає жодного міста-мільйонника

3. Литва має свій власний аромат, зареєстрований під назвою «Запах Литви». Запах випускається у формі ароматизатора повітря для приміщень. Його творці позначили собі за мету формування стійкого позитивного іміджу країни. Якщо вірити рекламі, в нього увійшли такі знайомі і милі литовцям аромати, як запах деревного диму, лісового моху, малини, букета польових квітів.

Корисна інформація

Посольство України в Литовській Республіці

Адреса:      Посольство: Teatro gatvė 4, Vilnius LT-03107;

Телефон:    +3705-212-15-36

Факс:          +3705-212-04-75

Е-mail:       emb_lt@mfa.gov.ua

Графік роботи: Понеділок - Четвер 09:00-18:00, П'ятниця 09:00-16:45

Посольство Литовської Республіки в Україні

Адреса:      01901, м.Київ, вул.Буслівська, 21

Телефон:    (+38 044) 254-09-20

Факс:          (+38 044) 254-09-28

E-mail:       amb.ua@urm.lt

Web:           http://ua.mfa.lt

Графік роботи: понеділок-четвер 08.00–17.00, п’ятниця 08.00–16.00

Національні свята країни

День відновлення Литовської Держави 16 лютого
Литва Литва

День відновлення Литовської Держави

Країна: Литва Коли: 16.02.2022-16.02.2022 Де : Не вказана подивитись на мапі

Події, пов'язані з країною