logo
Людям з порушенням зору

Дослідницький та 
інноваційній простір

Аналітична та статистична 
інформація про інновації

Аналітична та статистична інформація про інновації

Науковий потенціал області зазнав значних втрат, особливо в питанні наукових кадрів – окупація значної частини області змусила викладачів університетів, науковців, інноваторів переїжджати в інші регіони, частина викладацького складу з різних причин залишилась на непідконтрольній українській владі території.

Відповідно до інформації Державної служби статистики України в Луганській області кількість працівників, задіяних у виконанні наукових досліджень і розробок у 2020 році, склала 209 осіб, з них дослідники – 155 осіб, техніки – 21 особа, допоміжний персонал – 33 особи. Починаючи з 2015 року, у зв’язку із втратою значної частини Луганської області, кількість дослідників стрімко зменшувалася. У 2012 році кількість працівників, задіяних у виконанні наукових досліджень і розробок складала 3251 осіб, у 2013 році – 2621 осіб, у 2014 році – 1008 осіб, у 2015 році – 501 особа, у 2016 році – 369 осіб, у 2017 році – 350 осіб, у 2019 році – 214 осіб.

Відповідно до інформації Державної служби статистики України в Луганській області кількість працівників, задіяних у виконанні наукових досліджень і розробок у 2021 році, склала 137 осіб, з них дослідники – 112 осіб, інформація щодо техніків і допоміжного персоналу відсутня. Найменша кількість працівників, задіяних у виконанні наукових досліджень і розробок лише у Кіровоградській області – 78 осіб. Найбільша кількість працівників, задіяних у виконанні наукових досліджень і розробок у 2021 році у м. Київ – 36171 особа, у Харківській області – 7763 осіб, у Дніпропетровській області – 6314 осіб, у Львівській області – 4177 осіб.

Відповідно до інформації Головного управління статистики у Луганській області та Держстату, інформація щодо кількості працівників, задіяних у виконанні наукових досліджень і розробок, за категоріями персоналу, за регіонами у 2022 році відсутня, оскільки дані за 2022 рік наведено без тимчасово окупованих російською федерацією територій та частини територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Витрати на виконання наукових досліджень і розробок у 2012 році склали 157195,4 тис. грн, у 2013 році – 37109, 6 тис грн, у 2014 році – 60056,3 тис грн, у 2015 році – 26606,6 тис. грн, у 2016 році – 23577,7 тис грн, у 2017 році – 29332,4 тис грн, у 2018 році – 37020,6 тис грн, у 2019 році – 39288,4 тис грн.

Витрати на виконання наукових досліджень і розробок у 2020 році склали 31 025,4 тис. грн. У тому числі на виконання прикладних наукових досліджень – 20 073,7 тис. грн, що складає 64,8% до загального обсягу витрат на виконання наукових досліджень і розробок. Витрати на виконання наукових досліджень і розробок у 2021 році склали 13,7 млн грн. У тому числі на виконання прикладних наукових досліджень – 3,2 млн грн, що складає 23,4% до загального обсягу витрат на виконання наукових досліджень і розробок.  Відповідно до інформації Державної служби статистики України в Луганській області, інформація щодо витрат на наукові дослідження і розробки за видами робіт за регіонами за 2022 рік відсутня, оскільки дані за 2022 рік наведено без тимчасово окупованих російською федерацією територій та частини територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Питома вага промислових підприємств регіону, що займалися інноваціями у 2012 році, становила 13,0 %, загальна сума витрат – 328170,8 тис грн. Питома вага промислових підприємств регіону, що займалися інноваціями у 2013 році, становила 11,2 %, загальна сума витрат – 372457,6 тис грн. Питома вага промислових підприємств регіону, що займалися інноваціями у 2014 році, становила 12,2 %, загальна сума витрат – 35129,5 тис грн. Питома вага промислових підприємств регіону, що займалися інноваціями у 2015 році, становила 11,3 %, загальна сума витрат – 24254,1 тис грн. Питома вага промислових підприємств регіону, що займалися інноваціями у 2017 році, становила 10,0 %, загальна сума витрат – 20219,9 тис грн.

Питома вага промислових підприємств регіону, що займалися інноваціями у 2019 році, становила 14,9 %, загальна сума витрат – 26,7 млн грн. Питома вага підприємств, що впроваджували інновації у 2019 році, склала 12,2 %.

Питома вага реалізованої інноваційної продукції в загальному обсязі промислової продукції у 2019 році становила 3,0 %, у 2012 році – 3,4 %.

Основні установи, які займалися науковими дослідженнями та розробками до початку повномасштабного вторгнення:

ТОВ «Науково-проектний інститут хімічних технологій «Хімтехнологія»;

ДП «Луганський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»;

Державний науково-дослідний інститут техніки безпеки хімічних виробництв;

Науково-дослідний і проектний інститут «Водоочисні технології»;

ПрАТ «Сєвєродонецький науково-дослідний та конструкторський інститут хімічного машинобудування»;

ДП «Науково-дослідний і проектний інститут хімічних технологій «Хімтехнологія».

Луганська область характеризується недостатнім рівнем інноваційних процесів, що виявляється у малій кількості підприємців, які ініціюють активну інноваційну діяльність, та незначній частці інноваційної продукції в загальному обсязі виробленої продукції.

У промисловому комплексі до повномасштабного вторгнення інноваційною діяльністю займалася невелика кількість підприємств, а саме:

ПрАТ «СНВО «Імпульс» – провідна в Україні компанія, яка пропонує широкий спектр систем управління для різних галузей промисловості, та є розробником програмно-технічних комплексів систем контролю та управління для атомної та теплової енергетики, нафтогазового комплексу, хімії, залізничного транспорту, аерофлоту, космосу, металургії, машинобудування, оборонної галузі, морфлоту;

ТОВ «Науково-виробниче підприємства «Зоря» – сучасне хімічне підприємство, яке проводить роботу зі створення вибухових речовин для розробки вугільних родовищ, здійснює науково-дослідні, конструкторські роботи, головна задача яких полягає вдосконаленні виробничих процесів і технологій, виробляє ексклюзивний продукт для фармакології –
3,5-динітробензойну кислоту;

ТОВ НВП «МІКРОТЕРМ» – сучасний науково-виробничий комплекс, основним напрямом діяльності якого є розроблення та виробництво приладів контролю і регулювання технологічних процесів, засобів автоматизації в різних галузях народного господарства: для вимірювання температури, тиску, рівня; широкої номенклатури пневмоелектричних та електропневматичних пристроїв, бар’єрів іскробезпеки, цифрових індикаторів, реєстраторів та інших пристроїв;

ТОВ НДПІ «Водоочисні технології» – підприємство є одним з найбільших постачальників реагентів для оброблення води, випуску обладнання для водопідготовки;

ТОВ НВФ «МІКРОХІМ» – українське фармацевтичне підприємство повного циклу, яке спеціалізується на розробленні і виробництві фармацевтичних синтетичних субстанцій (10 найменувань) і готових лікарських засобів у формі пігулок, спреїв, ін’єкційних розчинів (29 найменувань), розробляє із розробки нові види лікарських засобів;

ТОВ «АГК Україна», що займається розробленням і реалізацією проєктів, пов’язаних з організацією процесу переробки полімерних матеріалів, а також із застосуванням виготовленої в результаті цього продукції;

ТДВ «Попаснянський вагоноремонтний завод» – високотехнологічне підприємство з виробництва та ремонту вантажного рухомого складу залізничного шляху, спеціалізується на випуску 4-вісного люкового піввагона моделі 12-9745, капітальному, деповському і поточному ремонті рухомого складу.

ПрАТ «Біловодський маслоробний завод» – спеціалізоване підприємство з переробки молока та виробництва сиру. На підприємстві постійно оновлюється технологічне та допоміжне обладнання, яке відповідає сучасним вимогам передових технологій. Продукція підприємства користується попитом на регіональному і національному рівні.

ТОВ «Сватівська олія» – великий виробничий комплекс з переробки насіння соняшнику методом пресування і екстракції, виробнича структура якого відповідає технологічним вимогам приймання, очищення, переробки і зберігання насіння соняшнику і представлена основним, допоміжним і обслуговуючим виробництвами, ділянками зберігання сировини, готової продукції та допоміжних матеріалів;

Підтримка інноваційної діяльності у регіоні  до початку повномасштабного вторгнення

Підтримка інноваційної діяльності у регіоні та поширення детальної інформації щодо інноваційних можливостей і переваг Луганської області знайшли своє відображення в наступних заходах.

У травні 2019 року за ініціативи Департаменту міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин відбувся круглий стіл «Впровадження елементів е-демократії та е-врядування у Луганській області» для представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування.

Під час засідання круглого столу були обговорені сучасні рішення стосовно впровадження нових технологій оплати проїзду в громадському транспорті, контролю за прозорістю закупівель, модернізації ЦНАПів, створення call-центрів, використання інтерактивних мап з інформацією щодо туристичних цікавинок, реагування на аварійні ситуації в місті тощо.

У липні 2019 року Департаментом ініційовано та проведено за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру семінар-тренінг «Інноваційний розвиток як одна із умов соціально-економічного розвитку регіону». Учасники заходу – представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування Луганської і Донецької областей.

За ініціативи Департаменту та сприяння проєкту USAID «Економічна підтримка на Сході України» відбувся семінар-презентація компанії «Schneider electric», світового експерта з керування енергією і одного з основних розробників енергоефективних рішень для інфраструктури та енергетики. На захід були запрошені представники СНУ ім. В. Даля. Представники Schneider Electric презентували технічні рішення для представників бізнесу Луганської області, а також діючу програму з підтримки вищих навчальних закладів у вигляді відкриття науково-технічних лабораторій із сучасним обладнанням.

З метою налагодження комунікації між зацікавленими сторонами та висвітлення сучасного стану наукової та інноваційної діяльності у Луганській області Департаментом було підготовлено кілька інформаційних матеріалів, представлені широкому загалу.  

У жовтні в м. Сєвєродонецьку у Центрі розвитку місцевого самоврядування пройшов Інформаційний день «Можливості участі в Програмі Горизонт 2020». Інформаційний день об’єднав представників наукових установ, закладів вищої освіти та інноваційних підприємств області. Під час заходу були висвітлені питання залучення грантових коштів щодо комерціалізації інноваційних науково-технічних розробок.

Інноваційні проєкти для дітей та молоді (2020-2021 роки)

У Луганській області спостерігалося зростання зацікавленості в створенні інноваційних проєктів для молоді. Зокрема, в Щастинській міській ВЦА було підтримано проєкт «Роботоклуб – ключ до пізнання (смт Петропавлівка)» (сума проєкту – 98 697 грн). Проєктом передбачається організація на базі КЗ «Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів» гуртка ЛЕГО-робототехніки для формування нового сучасного простору неформальної освіти дітей та молоді з використанням інформаційних технологій.

У 2021 році реалізовано проєкт «Організація гуртка з 3D моделювання на базі Золотівської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №5: шлях до згуртування молоді громади» вартістю 327 436 грн, який було реалізовано Громадською організацією «Будемо удосконалювати місто Гірське» за програмою малих грантів, яка адмініструвалася ICAP Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проєкт було реалізовано у співпраці з Департаментом міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської ОДА, Золотівською загальноосвітньою школою 1-3 ступенів №5 та Гірською міською ВЦА.

Створення гуртка 3D моделювання дало можливість покращити якість неформальної освіти для дітей та молоді в Гірській територіальній громаді, створити спільний сучасний позакласний простір, згуртувати підростаюче покоління, педагогів та батьків, надати зацікавленим сторонам нові інструменти, в тому числі інноваційні, для особистого та професійного розвитку.

Інноваційні проєкти, які було реалізовано після початку повномасштабного вторгнення

Проєкт «Розширення мультифункціонального коворкінгу для дітей» на базі Шелтеру для переселенців Луганщини

Партнери - Проєкт реалізовано за підтримки Програма EGAP Фонд Східна Європа, Громадської організації «Світло культури». Партнерами проєкту виступають Департамент міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської обласної державної адміністрації та Агенція регіонального розвитку Луганської області.

Мета проєкту - створення сучасного інноваційного навчально-розвивального центру для людей, які проживають в Шелтері, зокрема покращення умов облаштування навчального процесу, запровадження нових форм роботи, дозвілля з можливістю реалізувати освітній та культурний потенціал.

Завдяки закупленій у межах проєкту інноваційної ЗD лабораторії з робототехнікою, діти мають можливість відвідувати гуртки з робототехніки та 3-Д моделювання, тим самим отримувати нові знання та набувати нових навичок. 

Проєкт «Енергозалежність Шелтера переселенців Луганщини»

Мета – комфортне проживання, можливості сталого навчання та саморозвитку мешканців Шелтера шляхом встановлення сонячних панелей.

Завдяки енергозалежності Шелтера тепер інноваційний навчально-розвивальний центр «Мультифункціональний коворкінг «CoWorking Club» зможе працювати навіть за відсутності світла, де внутрішньо переміщені особи можуть відвідати ЗD лабораторію чи скористатися комп'ютерною технікою.

Сонячні панелі допоможуть зменшити рахунки за електроенергію для Шелтера, що дозволить економити кошти та виділяти їх на інші потреби, пов'язані з підтримкою переселенців.

Партнери - Ініціативу реалізовано завдяки згуртованій командній роботі Департаменту міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської обласної державної адміністрації, Програми EGAP Фонд Східна Європа, Агенції регіонального розвитку Луганської області, Громадської організації «Світло культури».

Проєкт «Навчання з цифрової грамотності, інформаційної безпеки та цифрової гігієни»

Більш ніж 260 державних службовців та представників органів місцевого самоврядування Луганщини взяли участь у навчанні з цифрової грамотності.

За ініціативи Департаменту з 27 лютого по 2 березня 2023 року було проведено онлайн навчання з теми «Цифрова грамотність для публічних службовців».

Навчання було організовано Волинським регіональним центром підвищення кваліфікації за підтримки  нашого надійного партнера - Проєкту EGAP «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» Фонду Східна Європа.

Під час навчання учасники з Луганщини розглянули наступні актуальні питання сьогодення:

-Цифрова безпека;

-Е-демократія;

-Е-послуги;

-Цифрова комунікація.

За ініціативи Департаменту з 26 квітня по 5 травня 2023 року було проведено онлайн навчання з теми «Інформаційна безпека та цифрова гігієна». Навчання було організовано Волинським регіональним центром підвищення кваліфікації за підтримки нашого надійного партнера - Проєкту EGAP «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» Фонду Східна Європа.

Мета курсу – формування професійної компетентності щодо захисту інформації, що циркулює у державних службовців.

Під час навчання більш ніж 60 учасників з Луганщини розглянули наступні актуальні питання сьогодення:

-Основи інформаційної безпеки;

-Нормативно-правове забезпечення в сфері технічного захисту інформації та інформаційної безпеки;

-Загрози інформаційної безпеки та цифрова гігієна;

-Управління інформаційною безпекою.

Сучасні лабораторії у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля

За сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» створено за грантом три сучасні лабораторії: лабораторію електромехатроніки (ElectromechatronicsLab), електроенергетики (EnergryLab) для підготовки інженерів-електриків та лабораторію прототипування і виробництва (FabLab) для ІТ-спеціалістів.

Надано: офісні (20 столів, 38 стільців і 4 шафи) і лабораторні меблі (18 столів і 18 стільців), 4 комп'ютери та 15 мікрокомп'ютерів, акустичні системи, інтерактивні дошки, проєктори, 3 багатофункціональні пристрої, мережеве обладнання, програмне забезпечення, 3D-принтер, лазерний верстат, 8 навчальних стендів компанії FESTO та додаткове інженерне обладнання.

Сума гранту: близько 20 мільйонів гривень.

Спеціалісти Департаменту міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин надавали всебічну методичну та консультаційну допомогу щодо підготовки грантової заявки, організовували заходи-консультації з компаніями – потенційними постачальниками обладнання, порушували питання дуальної освіти та наголошували на важливості підтримки релокованого вищого навчального закладу.

Інноваційний центр ІТ рішень (ЦІТ) у м. Миргород на базі ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»

Мета: вивчення, розробка, впровадження та поширення серед студентів, викладачів, держслужбовців, школярів та населення регіону нових, інноваційних інженерно-технічних рішень в галузі ІТ на засадах  використання сучасного обчислювального та інженерно-технічного обладнання.

Створений у межах угоди ENI/2018/398-605 – Підтримка ЄС для Сходу України – відновлення, зміцнення миру та урядування  за фінансової підтримки Європейського Союзу з метою сприяння реалізації державної політики в галузі цифровізації на території Миргородської громади та Полтавської  області, для зміцнення потенціалу органів місцевого самоврядування, розробки технічних завдань для впровадження нового програмного забезпечення в громадах, надання допомоги щодо супроводу інформаційних систем на рівні громад, надання послуг віртуального дистанційного навчання, підвищення кваліфікації, перекваліфікації, проведення заходів з навчання з питань цифровізації навчального процесу, органів місцевого самоврядування і різних верств населення.

ЦІТ ННІМІТ ЛНУ пропонує такі послуги:

  • надання допомоги щодо впровадження, налаштування та супроводу інформаційних систем на різних рівнях;
  • впровадження сучасних віртуальних обчислювальних систем на засадах рішень VMware vSphere та VMware Horizon та розгортання різноманітного програмного забезпечення у мережі Інтернет;
  • створення навчальних віртуальних комп’ютерних операційних систем  Windows та Linux;
  • надання допомоги у розгортанні, впровадженні, налаштуванні різноманітних програмних засобів та створенні Web систем;
  • підвищення кваліфікації для вчителів загальноосвітніх шкіл та ліцеїв, викладачів навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації;
  • проведення заходів з цифрового навчання населення, держслужбовців, здобувачів освіти;
  • створення місць для проходження студентами навчальних закладів (в тому числі фахових коледжів) навчальної та інших видів практики;
  • співпрацю з органами державної влади та місцевого самоврядування, з іншими установами та організаціями, з метою підвищення рівня володіння комп’ютерними електронними засобами;
  • розробку технічних завдань для впровадження нового програмного забезпечення в громадах областей задля переходу до виключно цифрової взаємодії між структурними підрозділами відповідної ради та округами, владою, державою, а також з жителями громади;
  • створення майданчика трансферту  технологій інтернету речей між різними сферами господарювання в регіоні.

Основні проблеми:

  • тимчасова окупація значної частини Луганської області та релокація інноваційних підприємств та наукових установ;
  • відсутність дієвих інструментів державної підтримки інноваційної діяльності;
  • неналежне фінансування сектора наукових досліджень та розробок;
  • нестача кваліфікованих працівників та відсутність партнерів для співпраці.

 

Дата оновлення 01.04.2025

Поділитися: